W domach montuje się wiele rodzajów opraw oświetleniowych. Ich dobór zależy od miejsca, potrzeb użytkowników i wybranego stylu aranżacyjnego. Duże znaczenie ma funkcja oświetlenia w danym miejscu. Obok klasycznych wnętrz reprezentacyjnych należy też doświetlić pozostałe miejsca, w tym choćby korytarze.
Jakie lampy powinny trafić do takich przestrzeni? Czym się kierować podczas dobierania ich? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Oświetlenie korytarza – funkcje
Korytarze zazwyczaj nie należą do najbardziej reprezentacyjnych i dekoracyjnych przestrzeni w domach. Pełnią natomiast ważną rolę w zapewnianiu wygody przemieszczania się o każdej porze dnia lub nocy. W tym celu konieczne jest odpowiednio dobrane oświetlenie.
Dzięki dobrze przemyślanym punktom świetlnym we wnętrzu zmniejsza się ryzyko potknięcia i upadku w ciemnościach. Równocześnie, tego typu produkty oświetleniowe wpływają na odbiór danej przestrzeni, niekiedy stanowiąc jej podstawową ozdobę. Wystarczy tylko zamontować spójny wizualnie system, dopasowany do stylu miejsca.
Jakie lampy zamontować na korytarzu?
Na korytarzach można wykorzystać rozmaite produkty oświetleniowe, sprawdzające się jako oświetlenie główne i uzupełniające. Zazwyczaj bywają to:
-
lampy sufitowe (plafony),
-
lampy wiszące (w większych przestrzeniach),
-
lampy ścienne (kinkiety),
-
oczka wpustowe (oświetlenie punktowe),
-
taśmy LED (oświetlenie liniowe).
Niekiedy zamiast tradycyjnych systemów stosuje się lampy na szynoprzewodach, do znalezienia choćby na stronie: https://lightplus.pl. Ułatwiają doświetlenie całego wnętrza dzięki możliwości przesuwania opraw względem siebie oraz niekiedy regulacji kąta padania światła.
Cechy dobrych opraw na korytarz
W korytarzach zazwyczaj stosuje się mniej okazałe, proste oprawy, nie pozbawione jednak ciekawych detali stylistycznych. Dlaczego? W większości domów i mieszkań są to stosunkowo wąskie i niewielkie pomieszczenia. Zbyt duża lampa mogłaby sprawiać dość przytłaczające wrażenie, ograniczać przestrzeń użytkową, a niekiedy nawet utrudniać swobodne przemieszczanie się.
W ciasnych wnętrzach dobrze sprawdzają się niewielkie modele ścienne, sufitowe, utrzymane w jasnych kolorach. Dodatkowo, można wzbogacić je o liniowe podświetlenie podłogi z pomocą taśmy LED.
Jeżeli dysponuje się korytarzem zewnętrznym, wówczas należy pamiętać o zastosowaniu lamp, które są odporne na działanie czynników pogodowych (opady, promieniowanie UV, wilgoć, zmiany temperatury). Powinny mieć wysoki współczynnik ochrony IP, co zmniejsza ryzyko dostania się do wnętrza oprawy pyłu lub wody.
Sterowanie oświetleniem – co wybrać?
Na koniec, warto wspomnieć o sterowaniu oświetleniem w korytarzach. Można do tego oczywiście użyć włączników ściennych. Coraz więcej osób decyduje się jednak na oświetlenie inteligentne LED. Dzięki temu da się kontrolować warunki zdalnie – z poziomu aplikacji, pilota albo komend głosowych. Tego typu źródła światła współpracują także z czujnikami ruchu, co pozwala na automatyzację oświetlenia. A to z kolei większy komfort i swoboda oraz niższe rachunki za oświetlenie (lampy uruchamiają się tylko wtedy, gdy są potrzebne).
Oświetlenie korytarzy – moda i funkcjonalność
Dobrze zaplanowane oświetlenie w korytarzu powinno składać się z kilku odpowiednich opraw, rozmieszczonych we właściwych miejscach. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości, zapewniające najwyższy komfort oraz wpisujące się w preferowaną estetykę. Wówczas korytarz nabiera zupełnie nowego charakteru.