Jak dbać o paprotkę?

Paprocie są roślinami, które coraz częściej goszczą w naszych domach. Nic dziwnego, nie są wcale takie trudne w uprawie, a jednocześnie gwarantują bardzo miły widok dla oka. W końcu zieleń wpływa na nas relaksująco. Warto jednak dowiedzieć się, jak dbać o paprotkę, aby cieszyć się jak najlepszą kondycją tych roślin. Dobrze jest również sprawdzić, jakie gatunki możemy uprawiać w swoim domu, dzięki czemu będziemy wiedzieli, czym się one dokładnie wyróżniają. Dzięki pięknym i zadbanym paprotkom możemy stworzyć niesamowity, zielony kącik w swoim domu, domowej pracowni, a nawet w innym komercyjnym miejscu.
Paprotka – co to jest za rodzaj rośliny?
Paprotka (Polypodium) chociaż potocznie jest przez wiele osób uznawana za konkretny gatunek rośliny, to tak naprawdę mamy do czynienia z rodzajem roślin zaliczających się do rodziny paprotkowatych. Rodzaj ten obejmuje nawet do 110 gatunków. Jednak ich ostateczna lista nie jest jeszcze do końca poznana. Gatunkiem, który najczęściej uprawiamy w naszych domach, jest paprotka zwyczajna (Polydodium vulgare). Co ciekawe, gatunek ten również wyróżnia się właściwościami leczniczymi. W medycynie naturalną paproć wykorzystywano m.in. w leczeniu reumatyzmu, a także chorób układu oddechowego.
Charakterystyka paprotki
Zanim dowiemy się tego, jak dbać o paprotkę, dobrze jest wcześniej sprawdzić, jak dokładnie wygląda ta roślina, a także czym się ona wyróżnia. Jest to roślina, która wyróżnia się pierzastymi liśćmi rozłożonymi symetrycznie wzdłuż długich i zwisających ogonków. Ich rozpiętość wynosi od kilkudziesięciu centymetrów, nawet do bardzo dużych rozmiarów osiągających ponad 1 metr średnicy. Najczęściej wyróżniają się one jasnym, zielonym zabarwieniem.
W warunkach domowych raczej rzadko jesteśmy w stanie zaobserwować proces rozmnażania, który powoduje, że pod liśćmi paprotki rozwijają się zarodniki. Jednak, gdy się już one pojawią, to możemy je zweryfikować po wyglądzie przypominające nieduże kropeczki w jasnozielonym lub ciemnobrunatnym odcieniu.
Najpopularniejsze gatunki i odmiany paprotki
Musimy mieć na uwadze, że paprocie są uprawiane nie tylko w domowych warunkach, ale również na zewnątrz. W związku z tym warto wiedzieć, które właśnie gatunki oraz odmiany idealnie nadają się do hodowli w doniczkach. Każdy z tych okazów wyróżnia się nieco inną charakterystyką liści, rozmiarami, a także kolorem. Jeżeli zdecydujemy się na kilka odmian w naszym domu, to przekonamy się o tym, jak takie paprotki mogą być zupełnie odmienne tworząc niepowtarzalną kompozycję zieleni.
Do najczęściej wybieranych gatunków i odmian paproci zaliczymy takie okazy jak:
- Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata) – jest to jedna z naczjęściej wybieranych paproci, która osiąga bardzo długie liście sięgające nawet do prawie 150 cm długości. Postrzępione liście zachowują żywy, zielony odcień, tworząc w ten sposób niezwykle gęsty i piękny okaz.
- Asplenium ‘Parvati’ – jest to raczej nieduża odmiana paprotki, która również wyróżnia się mocno zagęszczonymi listkami. Nie są one już tak mocno zwisające, jak w przypadku poprzedniego gatunku paproci. Dlatego okaz ten świetnie sprawdzi się na biurku lub na niezbyt szerokim parapecie.
- Blechnum gibbum ‘Silver Lady’ – jest to rodzaj paprotki, która określana mianem Podgrzenia garbatego. Dorosłe okazy osiągają nawet do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Liście, które nie są aż tak postrzępione, skierowane są ku górze. Jednak i tak tworzą one gęsty pióropusz, który jest wyjątkowo dekoracyjny.
- Humata griffithiana – paprotka, która posiada dość intrygującą nazwę – noga pająka, rzeczywiście wyróżnia się dość osobliwymi liśćmi. Po dokładniejszemu przyjrzeniu się pokrojowi tej rośliny, rzeczywiście możemy stwierdzić, że paprotka przypomina owłosione nogi pająka. Inną potoczną nazwą jest dewalia. Roślina ta pięknie będzie prezentować się w kompozycji wraz z innymi roślinami egzotycznymi.
Jak dbać o paprotkę? Warunki uprawy
Gdy już mamy swoją wymarzoną paprotkę w swoim domu, to z pewnością chcemy stworzyć jej jak najlepsze warunki do uprawy. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że paprotki najlepiej rosną na wilgotnym podłożu. Jednak nie powinno ono być mokre. Dobrze jest to, aby było ono przepuszczalne, a także odpowiednio użyźnione. Niewątpliwie istotne jest także, to, aby pH podłoża było lekko kwaśne. Nie jest to jednak konieczne do tego, aby uprawa na pewno się powiodła. Jeżeli nie wiemy, jaka ziemia sprawdzi się najlepiej, doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowego podłoża dedykowanego paprotkom.
Uprawiając paprotkę w doniczce, musimy zapewnić jej warunki, które będą jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Zatem kluczowym aspektem jest to, że paprotki nie lubią rosnąć na stanowiskach słonecznym. Bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne może doprowadzić nie tylko do przesuszenia paprotki, ale nawet do poparzenia jej liści. Natomiast najlepiej będą one rozwijać się w miejscach półcienistych, a także na stanowiskach, w których dociera rozproszone światło. Powinniśmy również pamiętać o tym, że paprotka jest również bardzo wrażliwa na przeciągi.
W jaki sposób pielęgnować paprotkę w domu?
Odpowiednia pielęgnacja nie tylko zapewni prawidłowy rozwój i piękny wygląd paprotki. Wtedy również będziemy wiedzieli, że nasz okaz będzie o wiele odporniejszy na różnego rodzaju choroby oraz szkodniki. Jak dbać o paprotkę na co dzień? Przede wszystkim powinniśmy dbać o regularne podlewanie oraz zraszanie rośliny. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby ziemia nie była mokra, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do gnicia korzeni.
W sezonie wiosennym i letnim warto zadbać o dostarczenie paprotce potrzebnych składników odżywczych w postaci nawozu do kwiatów doniczkowych. Systematycznie powinniśmy również pozbywać się również przeschniętych liści, dzięki czemu nie doprowadzimy do rozwoju chorób grzybowych. Jak widzimy, uprawa i pielęgnacja paprotki nie jest w żaden sposób skomplikowana. Zatem doskonale sprawdzi się również w przypadku osób, które nie mają zbyt wiele czasu na dbanie o rośliny doniczkowe w swoim domu.